Co daje asana viparita karani asana?
Pozycja Viparita Karani to pozycja nóg uniesionych na ścianie(viparita oznacza odwrócone, inwersja, a karani to robienie lub akcja). Jest to asana zalecana do wykonywania wszystkim kobietom bez względu na wiek przynajmniej raz na tydzień przez kilka minut(do 20 minut). Pozycja ta przede wszystkim uczy prawidłowego, głębokiego oddechu w naturalny sposób.
Co przynosi praktykowanie Viparita Karani asana?
W ramach tej asany praktykujemy świadome odpuszczanie napięcia fizycznego i psychicznego, gdyż pozwala w sposób naturalny wejść w głębszy stan rozluźnienia mięśni i wyciszenia umysłu. Wykonywanie tej asany można zacząć w domu przez czas od 3-5 minut, wydłużając go stopniowo do 20 minut. Praktyka viparita karani zapewnia przywrócenie harmonii w życiu, dodanie energii i chęci do działania.
Jak przygotować się do wykonania viparita karani asana?
W tej pozycji zawsze należy zastosować wałek lub zwinięty koc(w przypadku, gdy kręgosłup nie jest elastyczny to wałek powinien być cieńszy, a w miarę praktyki zwiększać jego objętość). Przygotowując się do ćwiczenia trzeba położyć się przy ścianie na prawym boku i zgiąć nogi w kolanach, a następnie przyciągnąć je do klatki piersiowej. Przestrzeń między ścianą a pośladkami powinna posiadać około 15 cm. W trakcie wydechu należy wyprostować jednym ruchem nogi do góry i oprzeć je o ścianę. W tym czasie pośladki nie mogą dotykać ściany i powinny być wraz z kością ogonową rozluźnione do dołu. Klatka piersiowa musi być rozluźniona i lekko wysunięta do góry. Początkowo należy poszukać pozycji, w jakiej powinien znaleźć się wałek, aby poczuć, że pośladki oraz górna część kręgosłupa są rozluźnione do dołu. Mięśnie twarzy powinny być rozluźnione z lekko otwartymi ustami, a język musi leżeć w dolnej części jamy ustnej. Krtań powinna być luźna, a głowa tak ułożona, aby nie napinały się mięśnie karku. W tej pozycji zmysły muszą się wyciszyć, więc warto zamknąć oczy i wsłuchać się cichą, relaksującą muzykę lub w ciszę. Oddech winien być naturalny i spokojny. Zakończenie tej asany wymaga wysunięcia wałka spod siebie, zgięcia nóg w kolanach, po czym trzeba je przysunąć do klatki piersiowej, po czym należy powoli położyć się na prawym boku i wyprostować nogi. Następnie można pozostać w pozycji Savasana, co pozwoli lepiej energii wytworzonej podczas tej pozycji zasymilować się głęboko z ciałem i umysłem.
Jakie korzyści przynosi viparita karani?
Przede wszystkim pozycja ta działa kojąco na układ nerwowy, potrafi złagodzić stany lękowe i depresyjne. Ponadto regeneruje organizm i ma zdolność łagodzenia dolegliwości menopauzy, PMS-u. Jest pomocna przy bólach głowy, migrenach oraz bezsenności.